Loading
×Sorry to interrupt
CSS Error

Omikron – objawy zakażenia, leczenie. Czym różni się Omikron od Delty?

Omikron jest jak do tej pory najbardziej zaraźliwym wariantem koronawirusa SARS-CoV-2. Niektórzy specjaliści uważają nawet, że nikogo nie ominie kontakt z wirusem i infekcja. Jak rozpoznać zakażenie Omikronem? Czym się różni ta mutacja od Delty?

Spis treści

Zobacz cały spis treści
Koronawirus, jak wszystkie wirusy tego typu, ma zdolność do mutacji. Omikron to nic innego, jak właśnie taka mutacja. Czym się wyróżnia? Okazuje się, że Omikron jest o wiele bardziej zaraźliwy niż Alfa czy Delta. Ten wariant staje się dominujący w Polsce, a zakażeń będzie tylko przybywać.

– W szczycie fali, gdzie przewidujemy 140 tys. stwierdzonych przypadków, będzie ich w rzeczywistości powyżej miliona. To jest bardzo szybka fala, w której każdy Polak zarazi się w ciągu najbliższych tygodni. Nikogo nie ominie infekcja omikronowa – mówił w Polsat News w dniu 21.01.2022 dr Franciszek Rakowski z Wydziału Modelowania Matematycznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Omikron – objawy zakażenia

Objawy zakażenia Omikronem są podobne – to przede wszystkim katar, ból głowy, zmęczenie, kichanie, ból gardła lub uczucie drapania w gardle. To, co wyróżnia ten wariant, to to, że objawy pojawiają się znacznie szybciej niż w przypadku zakażenia Deltą czy Alfą. Okres inkubacji w przypadku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 z Wuhan wynosi do 6 dni, w przypadku Delty wynosi 4–5 dni, a Omikron aktywuje się i daje objawy jeszcze szybciej, w przeciągu 1 do 3 dni.

Do kluczowych objawów zakażenia Omikronem zalicza się przewlekłe zmęczenie i nocne poty. Są to objawy znacznie częściej obserwowane u pacjentów niż w przypadku zakażenia poprzednimi wariantami koronawirusa. Kolejne bardzo często występujące objawy to suchość w gardle, uczucie drapania w nim, ból gardła, problemy ze snem i uczucie zimna. 

Omikron a Delta – różnice

Podstawową różnicą jest to, że w przypadku zakażenia Omikronem katar występuje bardzo często (u 73 proc. chorych), a kaszel stosunkowo rzadko (u 44 proc. chorych). Z kolei przy zakażeniu Deltą jest na odwrót – to kaszel jest częsty, zaś katar rzadki. Omikron atakuje górne drogi oddechowe, rzadziej powoduje utratę węchu i smaku (tylko u 19 proc. chorych), a jego przebieg jest teoretycznie łagodniejszy. 

Pamiętajmy, że brak któregoś z objawów nie wyklucza zakażenia i jedynym sposobem sprawdzenia, czy doszło do infekcji, jest wykonanie testu.

Lekarz w Twoim telefonie

  • rozmawiaj z lekarzem, kiedy chcesz
  • wybierz czat, wideo lub telefon – jak Ci wygodniej
  • zadaj pytanie bezpłatnie do 24h po wizycie
Umów wizytę

Jak rozpoznać wariant wirusa?

Tak naprawdę należy wykonać test PCR. Około 1 proc. wszystkich testów dodatnich jest sekwencjonowany, czyli sprawdza się, jaki wariant wirusa wywołał mutację. Obecnie dominującym wariantem koronawirusa jest w Polsce właśnie Omikron. Prywatnie wykonanie tego typu testu na koronawirusa waha się od 300 do 450 zł. 

Istnieją również tańsze testy antygenowe, lecz mają one niższą czułość niż testy PCR.

Zakażenie Omikronem łatwo pomylić ze zwykłym przeziębieniem. Dzięki szczepieniom objawy są o wiele łagodniejsze, lecz należy pamiętać, że osoba zaszczepiona również może roznosić wirusa dalej. Wstępne szacunki ekspertów mówią, że około 30 proc. zakażeń Omikronem jest bezobjawowych. 

Omikron – przebieg leczenia

Leczenie zakażenia wirusami jest objawowe. W przypadku wystąpienia powikłań, w zależności od ich rodzaju, lekarz decyduje o leczeniu. Warto wspomnieć, że niektórzy pacjenci, którzy przebyli COVID-19, cierpią na tzw. długi COVID. Są to objawy utrzymujące się tygodnie, a nawet miesiące po przejściu zakażenia.

Jak chronić się przed Omikronem?

Główne zasady ochrony przed zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 to:
  • regularne mycie oraz dezynfekcja rąk;
  • unikanie dużych skupisk ludzkich;
  • zachowywanie co najmniej 1 metra dystansu społecznego;
  • noszenie masek ochronnych.

Autor: Redakcja

Zaufani Partnerzy

Ładowanie